naar top
Gemeente Bertem

Erfgoed in de steigers: de restauratie van de Sint-Pietersbandenkerk in Bertem

Vanaf 13 april zie je de erfgoedsite in het hart van Bertem veranderen. Met een investering van 3 miljoen euro knappen we de Sint-Pietersbandenkerk, de kerkhofmuur en het dodenhuisje grondig op, zodat toekomstige generaties er nog lang van kunnen genieten.

Op 13 april starten we met ingrijpende restauratiewerken aan de Sint-Pietersbandenkerk, de omliggende kerkhofmuren en het dodenhuisje. De gemeente investeert ongeveer 3 miljoen euro (waarvan 1 miljoen euro subsidies) om deze waardevolle plek voor de toekomst te bewaren.

De gespecialiseerde aannemer Monument – Vandekerckhove  uit Ingelmunster voert de werken uit, terwijl architectenbureau Studio Roma uit Leuven samen met het lokaal bestuur alles nauwgezet opvolgt. De restauratie duurt ongeveer anderhalf jaar; we verwachten klaar te zijn tegen Kerstmis 2027.

Een kerk met meer dan duizend jaar geschiedenis

Wist je dat de Sint-Pietersbandenkerk een van de oudste gebouwen van Bertem is? Al sinds de 11de eeuw vormt deze romaanse pijlerbasiliek het herkenningspunt van ons dorp. Sinds 1937 is de kerk officieel beschermd als monument. 

De kerkhofmuur en het dodenhuisje

Niet alleen de kerk zelf krijgt een beurt, we pakken ook de omgeving aan:

  • De kerkhofmuur: Deze muur bepaalt al sinds 1907 het gezicht van de dorpskern. We herstellen het metselwerk, vernieuwen de voegen en verstevigen de fundering, zodat de muur weer decennia meekan.

  • Het dodenhuisje: Ooit een plek voor de opbaring van overledenen, vandaag de uitvalsbasis voor onze groendienst. We restaureren de historische elementen, maar zorgen ook voor modern comfort zoals isolatie en sanitair voor de medewerkers.

Wat gebeurt er concreet aan de kerk?

Tijdens de werken focussen we op behoud en duurzaamheid:

  • De gevels en de natuursteen worden gereinigd en hersteld.

  • Het dak, de goten en de houtstructuren krijgen een onderhoudsbeurt.

  • De glas-in-loodramen worden in hun oude glorie hersteld.

  • De techniek wordt gemoderniseerd: denk aan het torenuurwerk, de luidinstallatie en de brandveiligheid.

  • We pakken opstijgend vocht aan en verbeteren de toegankelijkheid voor iedereen.

Wist je dat…?

  • De kerk centraal ligt aan een oude verbindingsweg door de Voervallei (de huidige Dorpstraat)?

  • Je in het dodenhuisje nog een originele autopsietafel in blauwe steen kunt vinden?

  • De kerk vermoedelijk in één grote bouwperiode is neergezet?


Praktisch voor jou: timing en hinder

Tijdens de werken zul je hier en daar wat hinder ondervinden. We zetten de belangrijkste zaken  op een rij:

Timing We starten op 13 april. De werken duren tot Kerst 2027.
Erediensten Na Pasen sluit de kerk tijdelijk. Je bent welkom voor diensten in de Sint-Lambertuskerk in Leefdaal.
Begraafplaats Je kunt het kerkhof gewoon blijven bezoeken en begravingen gaan door. Let op: de ingang aan de Groenendaal is volledig dicht.
Verkeer Er geldt een parkeerverbod in de Egenhovenstraat (tussen Groenendaal en Kerkstraat).
Gepubliceerd op dinsdag 03 maart 2026
Nieuwsoverzicht
De Sint-Pietersbandenkerk in Bertem voor de restauratie in 2026

Openingsuren & contact

Investeringsprojecten

Deel deze pagina